Přechodné období zasloužené volno nebo strašák z poklesu výkonnosti?

Je třeba se cítit provinile, protože si chce člověk odpočinout po sezoně? Není důvod, říkáme v Betri, protože zotavení je stejně důležité jako pravidelný trénink. Máme na mysli úplný odpočinek a odpočinek od sportu - fyzický, mentální a sociální.

Jak poznat, že je čas na odpočinek?

Sledujte úroveň motivace. Pokud vás trénink už přestává bavit a ztrácíte inspiraci na trénink, je vhodné si odpočinout. Motivace je obrovskou součástí triatlonového tréninku a její udržitelnost je klíčem k dosažení nejlepšího výkonu pro následující sezónu.

Proč si dát pořádný relax?

Proč odpočívat? Může se zdát neintuitivní přestat trénovat, když jste celý rok investovali tolik času do budování výkonnosti a dosažení svých cílů, ale přemýšlejte racionálně a zeptejte se sami sebe, proč trénujete? Někteří pohyb berou jen jako prospěšnou věc pro své zdraví a je to tak v pořádku. Ale většina lidí, kteří trénují, se chce postavit na start nějakého významného závodu.Výzvou nebo cílem, který jste si stanovili, může být například dokončení prvních kilometrů vzdáleností, nebo konkurenceschopnost ve věkové skupině, regionálně, nebo na národní či mezinárodní úrovni.Jednoduchým faktem je, že z vrcholů je možné mít pouze jeden a to by měl reflektovat tréninkový plán, podmínky pro trénink a potřebný materiál. Je nemožné budovat si kondici den za dnem, týden za týdnem, měsíc za měsícem. Jednoho dne by došlo k poklesu výkonnosti a poškození zdraví v důsledku přetrénování, nebo vyhoření.Proto je přestávka tak důležitá pro vaše dlouhodobé cíle. Pokud budete například na sociálních sítích sledovat profesionální sportovce, nepochybně uvidíte, jak si užívají několik týdnů volna od celoroční rutiny.

Jak odpočívat?

Neexistuje žádný univerzální způsob, jak na to. Je to velmi individuální. Pokud se však budete držet těchto klíčových zásad, pomůžete si:

Nespěchejte! Příliš mnoho sportovců omezuje přechodné období na týden nebo čtrnáct dní volna a pak se vrací do tréninku, a to většinou, když ještě jejich tělo nebylo připraveno. Jak budete vědět, že je ten správný čas? Snadno, vaše motivace bude velmi vysoká a budete doslova nadšení, že se vracíte do tréninkového režimu. Může to trvat jen týden nebo třeba i šest. Pokud máte pocit, že jste připraveni vrátit se k tréninku, nezapomeňte si popovídat se svým trenérem.

Uvolněte životosprávu! Při tréninku je stále důležité jíst zdravě. Během svého volna se však nemusíte cítit provinile, když po sobě zanecháte prázdný obal od čokolády. Nabrat další dva kilogramy během přestávky je dobrá věc. Dodatečná energetická dostupnost udrží vaši imunitu na vysoké úrovni a pomůže podpořit hluboké zotavení.

Dožeňte spánek! Většina sportovců má své rodiny a práci. Trénují tak pravděpodobně brzy ráno nebo později večer, takže je často obětován spánek. Udělejte si čas a povalujte se ráno déle, anebo ulehejte s dětmi nejlépe ještě dřív :-) Spánek je nejlepší způsob, jak se zotavit, a po intenzivním tréninku po celou sezónu budete potřebovat kvalitní odpočinek a regeneraci.

Udělejte si STK! Investujte do sebe. Zajděte si na fyzio a vyřešte si případné nešvary, které se během roku vyskytly. Mimo sezónu je vhodná doba a budete se moci plně oddat rehabilitačnímu programu, zatímco trénink je pozastaven.

Vypněte hlavu! Je náročné se na chvíli ponořit do věcí, které nemají nic společného s plaváním, jízdou na kole nebo s běháním. Udělejte si pauzu také od sociálních sítí, protože pravděpodobně sdílíte vše kolem sportu. Je dobré si pamatovat, že existuje také svět, který není napájen watty, vonícím chlórem a je oblečen do módních rób. Věnujte více času přátelům a rodině. Rozmazlujte je. Oslavujte a prožijte nějakou tu kocovinu. Naplánujte prodloužený víkend nebo dovolenou bez těch všech extra batohů, tašek a nehledejte hotel s 25metrovým bazénem.

Dokončete resty! Dávat si pauzu neznamená flákat se každý den! V každém případě si odpočiňte, ale je dobré vyřešit věci, které jste slouho odkládali. Posledním bodem na závěr je oslava! Nemusí to být večírek, ale oslavovat své úspěchy je jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat. Sport je mnohdy tvrdý a měli byste být hrdí na to, co jste dokázali. Možná jste nedosáhli všeho, co jste si stanovili, ale byly to výzvy, ke kterým jste se zavázali sami, a udělali jste pro to maximum možného. Nezapomeňte také na úspěchy svých přátel, rodiny, anebo sparingů. Oslavit konec sezóny je skvělý způsob, jak začít odpočívat.

Článek zobrazen 350x